Na številnih vrtovih lahko tudi pri nas opazite najrazličnejše konstrukcije, ki poleg drugih koristi omogočajo tudi izjemno učinkovito senčenje v poletnem času ali pa preprost kotiček za druženje. Pogosto so takšne konstrukcije izdelane iz lesa, lahko tudi iz drugih materialov. Lahko so povsem enostavne, majhne, po drugi strani pa si v njih lahko zagotovimo tudi kar nekaj prostora.
V zadnjih letih so vse bolj priljubljene nekoliko večji tovrstni sistemi za senčenje. Imenujemo jih pergole. Te postajajo vse bolj moderne. V tem hipu so daleč najbolj in tako imenovane bioklimatske pergole, ki so ponekod videti kot pomanjšana ljubka stanovanja.
Pergola kot učinkovit podaljšek dnevnega prostora
Za bioklimatske pergole je značilno, da so že na prvi pogled videti resnično nekaj posebnega. Seveda boste morali za takšno konstrukcijo odšteti kar nekaj denarja, saj vam omogoča zelo prijetno bivanje pod njo, in to v vseh letnih časih. A investicija v takšen projekt se zagotovo zelo splača. To vam lahko potrdijo tudi vsi tisti, ki si takšne sisteme že lastijo.
Seveda se bioklimatske pergole v marsičem razlikujejo od klasičnih pergol. Najsodobneje zasnovane pergole veljajo za moderne arhitekturne elemente najvišje kakovosti. S pomočjo motorne rotacije lamel regulirano prepuščajo do 80 % sonca, kadar to sami želite. Takšne pergole učinkovito zadržujejo jesenski ali spomladanski naliv. Zelo dobro vas zaščitijo pred poletnim soncem, vašo teraso pa lahko suho ohranjajo tudi v zimskem času. Z uporabo bioklimatske pergole si torej omogočite podaljšanje uporabnosti vaše terase. Pogosto so takšni sistemi kot neke vrste podaljškov dnevnega prostora.
Kakšno pergolo postaviti na svoj vrt?
Ker postavitev bioklimatske pergole ni kar tako, vam morajo pri tem nujno pomagati izkušeni strokovnjaki. Pri nas je kar nekaj zelo priznanih podjetij, ki se ukvarjajo z izdelovanjem takšnih sistemov.
Povabite izbranega ponudnika k sebi domov in skupaj z njim presodite, katera pergola bi daleč najbolj ustrezala vašim zahtevam.